Jakie normy powinny spełniać konstrukcje stalowe zewnętrzne?
Zewnętrzne konstrukcje stalowe, trwale wbudowywane w obiekty budowalne, według prawa uważane są za wyroby budowlane. Stalowe schody, barierki czy kraty muszą więc spełniać określone wymagania, by w ogóle zostały dopuszczone do sprzedaży.
Przepisy polskie i unijne
Rygory dla wyrobów budowlanych określa przede wszystkim Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) Nr 305/2011 z dnia 9 marca 2011 r. ustanawiające zharmonizowane warunki wprowadzania do obrotu wyrobów budowlanych. Dokumentem uzupełniającym jest zharmonizowana z rozporządzeniem norma EN 1090-1 (PN-EN 1090-1), której muszą przestrzegać wszyscy członkowie UE. Jeśli chodzi o przepisy polskie, te nie mogą zaniżać standardów unijnych. Wymaganą jakość konstrukcji stalowych określają m.in. Ustawa Prawo budowlane i Ustawa z dnia 16 kwietnia 2004 r. o wyrobach budowlanych.
Zobacz też: Z czego wynika popularność hal stalowych?
Klasy konstrukcji i kryterium wymagań
W przypadku konstrukcji stalowych budowlanych wymagań jest jeszcze więcej. W ich przypadku ogromne znaczenie ma norma PN-B-06200:2002 "Konstrukcje stalowe budowlane. Warunki wykonania i odbioru. Wymagania podstawowe." Norma dzieli konstrukcje na „narażone na zmęczenie” i „nienarażone na zmęczenie”, a następnie na klasy. Do budowy określonej klasy konstrukcji stalowej wymagana jest nie tylko określona kategoria stali i grubość elementów, ale przede wszystkim wykwalifikowany personel, posiadający określone w normie kompetencje. Przepisy określają też specyficzne wymagania, jakie powinna spełniać dokumentacja projektowa oraz narzucają obowiązek wykonywania tego typu konstrukcji w ścisłych warunkach nadzorowanych. To, czy dana firma przestrzega wspomnianych przepisów, przekłada się bezpośrednio na późniejsze użytkowanie konstrukcji.